• Polish (Poland)
  • Čeština (Česká republika)
  • Slovenčina (Slovenská republika)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • English (United Kingdom)
logo-kapatex
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Domů Jak se co dělá Jak se vyšívá

Jak se vyšívá

Zcela nově vznikl na našich stránkách seriál „Jak se co dělá?". Je to odpověď na časté dotazy našich klientů, kteří se zajímají nejen o cenu a výsledek, ale také o to, jak výrobky nebo služby vznikají. Pojďme se tedy společně podívat na to:

Jak se vyšívá!

Ruční vyšivka má tradici již několik tisíc let a v naší paměti se při jejím vyslovení vynoří obrázek sličné mladé dámy, která si vyšívá kapesníček do výbavy. Popsaným způsobem by však počet kusů výšivek jedné dílny neuspokojil poptávku textilního a reklamního průmyslu. Proto vzaly jehlu a nit „do svých rukou stroje" a zvýšily produktivitu na několik desítek kusů výšivek za hodinu. Moderní vyšívací stroj má několik hlav, můžeme říct pracovišť, na kterých se paralelně vyrábí shodný vzor. Nejčastěji pracují 4, 6, 12 ale i 24 hlavé stroje. V naší dílně používáme nejmodernější vyšívací automaty japonské firmy Tajima, které tvoří absolutní špičku. ZDE se můžete podívat, jak šestihlavý stroj vypadá a jak se vyšívá.

Jak je možné, že stroj sám vyrobí výšivku?

To, že stroj pracuje sám, je jen iluze vytvořená pro filmový záběr. Vezměme si postupně všechny činnosti, které je třeba v průběhu vyšívání zajišťovat. Nejprve je nutné vytvořit program pro strojní vyšívání. Jedná se o specializovaný software, podle kterého se řídí každý pohyb stroje. Podle tohoto zadání se střídají jehly s navlečenými barevnými nitěmi, stroj zapošívá (=ukončuje) výšívku, stříhá nit nebo zastaví a čeká na další pokyny. Kvalita konečného provedení výšivky záleží z velké části na zkušenosti programátora, který si musí poradit s nejrůznějšími materiály a je schopen věrně zobrazit zadanou předlohu.
Druhou nepostradatelnou skupinu tvoří obsluha vyšívacího stroje. Jsou to naše šikovné vyšívačky a jejich zkušené ruce. Stroj musí mít správně navlečené barevné nitě, seřízené předpětí mezi horními a spodní nití a především musí mít ve svém hardwaru nahraný požadovaný program. Velmi důležitým úkolem obsluhy vyšívacího stroje je upínání textilních výrobků do rámečků nebo dalších pomocných zařízení. ZDE se můžete podívat, jak se upíná a vyšívá čepice. Na zkušenosti vyšívaček závisí zda je výšivka v pořádku, na správném místě a v zadaných barvách.

Proč se vlastně vyšívá, když umíme tisknout nebo vetkávat?

Nejjednodušší odpovědí je to, že existují materiály, na které se jednoduše tisknout nedá. Výsledky tisku na froté nebo fleece jsou velmi špatné a životnost není vysoká. V těchto případech je výšivka přímo nutností.
Vetkávání do plochy materiálu je vhodné u velkých sérií a především v okamžiku, kdy vzniká materiál tkaním nebo pletením. Pokud již máme vyrobený ručník nebo polokošili, není možné ji dodatečně vetkat. A opět nám zbývá jako možnost vyšívat na textilní výrobek.
Výšivka je z nití, které vytvoří na povrchu materiálu plastický objekt. Proto se řadí mezi luxusní zpracování log i když je její cena často nižší než u tisku. Záleží na konkrétním případu.

Jaké jsou hlavní výhody vyšívání?

Výroba od jednoho kusu a použití programu pro strojní vyšívání kdykoliv v budoucnosti, jsou silné argumenty pro. Její estetická hodnota a možnost vyšívat na téměř libovolný textilní materiál neomezují způsoby použití.
Výšivka má samozřejmě i své limity jako jsou maximální velikost, nelze vyšívat na malé plochy nebo do rohů a koutů. Dále máme textilní výrobky, které není vhodné prošívat, jsou to například péřové bundy, spacáky nebo vodou extrémně zatěžované materiály, například stany.

Mohu si vyšívání někde vyzkoušet?
Velmi rádi uvítáme návštěvu přímo v naší dílně. Při prvním setkání vás sice nepustíme vyrábět výšivku, ale na vlastní oči uvidíte, jak taková výšivka vzniká a co všechno je s výrobou spojené....


Zavolejte nám: +420 274 772 204
Pošlete zprávu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Oslovte svého obchodníka: náš tým
Like něte na Facebooku: kapatex

 

Přístup do skladufacebook-logogoogle_logo_2


Kontakt

volejte:
+420 274 772 204 
+420 274 784 527 
+420 283 934 289

pište:
info@kapatex.cz

zeptejte se