ÚvodJak správně nakládat s ručníky, aby byly co nejvíc hygienické?

Jak správně nakládat s ručníky, aby byly co nejvíc hygienické?

Ručníky jsou nedílnou součástí našeho každodenního života, používáme je nejen doma, ale také na návštěvách, v pracovním prostředí či v hotelech. Bohužel jsou také ideálním místem pro rozmnožování bakterií a plísní, pokud se o ně nestaráme správně. Pojďme se podívat, jak o ně správně pečovat, jak je prát, jaká je jejich životnost a jak je správně hygienicky používat, aby nám co nejdéle vydržely.

Správná péče o ručníky

Nezapomínejte, že ručníky je vhodné pravidelně vyměňovat, ideálně každých 3-4 dní. Pokud je ručník používán častěji nebo při zvýšené fyzické aktivitě, měl by být vyměňován častěji. Po každém použití ručník pečlivě pověste, aby dobře proschnul. Vlhký ručník je ideálním prostředím pro bakterie, a proto je důležité zajistit, aby byl co nejsušší. Každý člen rodiny by také měl mít svůj vlastní ručník, aby se minimalizovalo šíření bakterií mezi jednotlivými uživateli. Pravidelně perte ručníky při vysokých teplotách.

Schopnost uvolňovat mikroby z textilií praním je ovlivněna jejich strukturou, typem a tloušťkou tkaniny. Například koupelnové a obličejové ručníky ztěžují odstraňování bakterií kvůli své tloušťce. “Osobně používám na obličej ručníky ze 100% bavlny, velikost 20x20 cm, nebo mušelinové platénko. Ručníky měním většinou po 1 dni. Někdo také na obličej používá jednorázové papírové ubrousky, i to je v rámci hygieny obličeje super. Kůži ručníkem netřete, pouze přikládejte”, dodává dermatoložka Barbora Jankovičová.  Pokud chcete ručníky skutečně hygienicky čisté, je nejlepší prát je při teplotách 60 °C nebo vyšších. Vyšší teploty pomohou zabít většinu bakterií a plísní. V případě, že máte podezření na výskyt silných zápachů nebo silnější kontaminace, můžete k praní bílých ručníků přidat bělicí prostředky nebo ocet. To však doporučujeme provádět pouze příležitostně, aby nedošlo k poškození vláken ručníků.

 

Zvolte vždy tu nejlepší kvalitu

Dobře udržovaný ručník by měl vydržet řadu let. Nicméně pokud se objevují známky opotřebení, trhliny, nebo pokud již nelze odstranit nepříjemné zápachy, je čas na výměnu za nový. „I proto si vybírejte vždy ty nejkvalitnější ručníky. Bavlněné ručníky jsou těmi nejlepšími společníky do jakékoli koupelny, na dovolenou i do wellness. Jsou nadýchané, savé a své vlastnosti si zachovávají i po mnoha cyklech praní a sušení. Samozřejmě nejsou všechny stejné. Ty nejlepší se vyznačují vysokou gramáží, která určuje jejich kvalitu a vlastnosti,“ dodává Jan Rosenkranz, majitel společnosti Kapatex, vůbec největší prodejce froté ručníků a osušek v Česku.

Nezapomínejte ani na další hygienické zásady, které zajistí maximální komfort i zdraví. Používejte oddělené ručníky. Mějte různé ručníky pro ruce, obličej a tělo. Každá část těla má svou specifickou mikroflóru, a použití stejného ručníku pro ruce i obličej může přenášet bakterie a způsobit nežádoucí infekce.  Pravidelně měňte ručníky. Ručníky by se měly pravidelně vyměňovat a prát. Doporučuje se měnit ručník každých 3-4 dní nebo častěji, pokud je používán častěji nebo při zvýšené fyzické aktivitě.

FROTERY Brilliant Lagoon 50x100cm, 325 Kč

Důkladně si umyjte ruce před použitím ručníku

Než si osušíte ruce nebo obličej, ujistěte se, že jste si důkladně umyli ruce mýdlem a vodou. To pomůže minimalizovat šíření bakterií. Pokud používáte ručníky v tělocvičně nebo veřejných zařízeních, mějte na paměti, že byste měli používat vlastní ručník nebo speciální papírové ručníky, pokud jsou k dispozici. Vyhněte se také kontaktu s otevřenými ranami nebo infekcemi. Při praní ručníků používejte běžný prací prostředek, který účinně odstraní nečistoty a bakterie.

Foto: frotery.cz, unsplash.com, freepik.com